Strona główna
Dzisiaj jest: 1 czerwca 2020
Imieniny: Anieli, Jakuba, Konrada
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Aktualności - główny zbiór
Warszawiacy wybrali "uśmiechnięte" tramwaje (7 listopada 2019)
Warszawiacy zdecydowali jak będą wyglądały nowe niskopodłogowe tramwaje. Większość (niemal 70%) biorących udział w sondzie wybrało wariant „C”. Łącznie oddano blisko 50 tysięcy głosów.

W czerwcu Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na zakup nawet 213 nowych tramwajów dla stolicy. Na ostatnim etapie przygotowań do rozpoczęcia produkcji przyszedł czas na wybór wyglądu nowych pojazdów. Producent wagonów zaproponował trzy warianty przodu nowych tramwajów. O tym, który z nich będą miały wyprodukowane wagony, zdecydowali mieszkańcy stolicy.

Najbardziej podobał się wariant „C” posiadający wiele krągłości i nawiązujący do dalekowschodnich motywów. Głosujący na „uśmiechnięty” wagon oddali aż 33 515 głosów. Warianty „A” i „B” zdobyły odpowiednio 6947 i 8307 głosów.

Warszawiacy oddawali swoje głosy przez internet – tych było najwięcej bo ponad 36 tysięcy – a także w Punktach Obsługi Pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego i w 10 punktach gdzie pracowali ankieterzy tramwajów warszawskich. Można ich było spotkać w kilku najbardziej uczęszczanych punktach przesiadkowych stolicy – m.in. przy Dworcu Wileńskim, na pl. Bankowym czy pl. A. Zawiszy.

Kiedy nowe tramwaje pojawią się w Warszawie?
Umowa podpisana przez warszawskich tramwajarzy jest jedną z największych tego typu w Polsce i jedną z większych w Europie. Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji możliwy będzie zakup kolejnych 90. Hyundai Rotem wyprodukuje je za 1 mld 825 mln zł netto. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł.

Dokąd pojadą nowe wagony?
Wkrótce w stolicy przybędzie blisko 20 km nowych tras tramwajowych. Inwestycje są współfinansowane w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020. Pojazdy wyprodukowane przez koreańskiego producenta pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, a także do Wilanowa i na Gocław. Tramwaje Warszawskie przygotowują się też do budowy trasy na ul. Kasprzaka, jak również między Nowodworami a Winnicą.

zobacz także: Wybierz, jak będzie wyglądał nowy tramwaj dla Warszawy!

Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
00-983 Warszawa, ul. Kondratowicza 20

Urząd m.st. Warszawy
Biuletyn Informacji Publicznej
informacja: +48 22 44 38 727
fax: +48 22 675 22 43
e-mail: urzad@targowek.waw.plLokalizacja Urzędu
Urządumów się na wizytę w Urzędzie
eUrządelektroniczna skrzynka podawcza
eFirma
Załatw sprawę w urzędzieprocedury i formularze
Znajdź mieszkanie do zamianykupno, sprzedaż, zamiana mieszkania

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap   Wszechnica Edukacyjna Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]