Strona główna
Dzisiaj jest: 1 sierpnia 2021
Imieniny: Zbigniewa, Grażyny
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Kalendarz zapowiedzi - główny zbiór
5 sierpnia 2020 
  Koncert online: Taneczne inspiracje
  Dom Kultury Zacisze (ul. Blokowa 1) zaprasza:

Koncert online: Taneczne inspiracje
5 sierpnia, środa, godz. 10.00
Link do koncertu podamy wkrótce.

Jak brzmiały historyczne fortepiany? Dlaczego są tak niezwykłe? Na których z nich grali polscy kompozytorzy?
Zapraszamy na poranne koncerty online, podczas których Justyna Kreft zabierze Państwa w podróż w czasie do dziewiętnastowiecznej Warszawy. Na unikatowych fortepianach z epoki wykona kompozycje twórców działających w Warszawie, m.in. Franciszka Lessla, Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Na zakończenie cyklu „Wokół brzmienia autentycznego” przeniesiemy się do roztańczonej Warszawy I połowy XIX wieku. Tym razem aż dwa fortepiany w jednym odcinku, istotnie różniące się brzmieniem i konstrukcją: angielskiej wytwórni Broadwooda i kopii polskiej firmy Kralla&Seidlera. Tańce kompozytorów związanych z Warszawa, m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Marii Szymanowskiej, pozwolą porwać się dawnym rytmom dworskim i ludowym.
Przekonacie się, jak dawne fortepiany różniły się od współczesnych, zarówno pod względem budowy, jak i brzmienia. Idei cyklu „Wokół brzmienia autentycznego” przyświeca chęć odtworzenia realnego brzmienia dawnych fortepianów, prezentacja utworów w takim kształcie, jak słyszała to niegdyś publiczność warszawska. Audycje skierowane są do wszystkich mieszkańców Warszawy, zarówno dorosłych jak i dzieci i młodzieży.

Taneczne inspiracje
Ignacy Feliks Dobrzyński – Mazurek op. 37 nr 2 a-moll
Karol Sołtyk – Mazurek d-moll
Replika fortepianu Kralla&Seidlera z 1830 roku zbudowana w pracowni Andrzeja Włodarczyka

Maria Szymanowska – Polonez f-moll
Justyna Kreft - wykonanie
Fortepian londyńskej wytwórni Broadwooda z 1846 roku, odrestaurowany w pracowni Andrzeja Włodarczyka

Justyna Kreft
Pianistka i klawesynistka, zafascynowana grą na instrumentach historycznych. Laureatka programu stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”; II nagrody IV Akademickiego Konkursu Klawesynowego w Poznaniu, I nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, II nagrody XIV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie. W 2018 roku została półfinalistką I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Artystka kształciła się pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej – Zydroń w Gdańsku, a następnie ukończyła Uniwersytet Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie równolegle w klasach fortepianu prof. Ewy Pobłockiej oraz klawesynu prof. Aliny Ratkowskiej. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora w zakresie gry na klawesynie oraz ukończyła Królewskie Konserwatorium Muzycznym w Brukseli w klasie fortepianu historycznego prof. Claire Chevalier. Podczas kursów mistrzowskich pracowała z takimi artystami, jak Christophe Rousset, Matti Raekalio, Ralf Nattkemper, Piet Kujiken, Tobias Koch, Andreas Staier, Alexei Lubimov, Friedemann Rieger, Piotr Jabłoński. Artystka występując zarówno w roli pianistki jak i klawesynistki, dysponuje bogatym repertuarem. Koncertowała m. in. w Muzeum Handel & Hendrix House w Londynie, Muzeach Instrumentów Muzycznych w Berlinie i w Brukseli, w Narodowej Akademii Sztuki i Nauki w Czelabińsku, w Filharmonii Narodowej i Zamku Królewskim w Warszawie, podczas licznych festiwali, m.in. podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, występując z Kwartetem Śląskim.
Laureatka wielu stypendiów: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury, „Pianale Klavierakademie” w Niemczech, wielokrotnie Prezydenta m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Finansowanie: Program „Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy.

Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/taneczne-inspiracje

 
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
«  czerwiec  »

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku     park rzezby Społeczna Rada Kombatancka Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap Karta Dużej Rodziny Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Budżet Obywatelski  


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. 
[RODO] Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych [dowiedz się więcej...]