Strona główna
Centrum Kontaktu z Mieszkańcami: telefon 19115 (czynny 24 h przez 7 dni w tygodniu)
Dzisiaj jest: 19 marca 2018
Imieniny: Józefa, Bogdana
Dodaj do ulubionych Kontakt Książka teleadresowa Mapa serwisu Pomniejsz tekst Powiększ tekst Wersja do druku
Kalendarz zapowiedzi - główny zbiór
23 listopada 2017 
  Warszawa i architektura modernistyczna
  miejsce:  Czytelnia Naukowa Nr 1
  Modernizm był reakcją na rozbuchane zdobnictwo secesji i stylów eklektycznych w architekturze przełomu XIX i XX wieku. Oznaczał on rezygnację z wszelkich przejawów historyzmu i stylizacji, jakichkolwiek zdobień i sztukaterii. Naczelną zasadą projektowania budowli stała się funkcjonalność. Nowe budynki charakteryzowały się dużymi i jednolitymi powierzchniami elewacji, utrzymanymi najczęściej w jasnych, pastelowych kolorach. Przestronne, przeszklone klatki schodowe i wnętrza lokali, dobrze rozplanowana przestrzeń, duże okna zapewniające nieograniczony dostęp światła, mieszkania wyposażone w toalety, odróżniały budowle modernistyczne od dziewiętnastowiecznych poprzedników. Harmonia i spójność pomiędzy kompozycją wnętrza budynku a jego zewnętrzną bryłą, czyli zgodność formy i funkcji, oraz dobre materiały ponad wszystko. Moderniści z misją stworzenia ludności godziwych warunków mieszkaniowych koncentrowali się na urbanistyce rozumianej jako planowanie osiedli. Najwięcej budynków w nowym stylu powstało w miastach o największym znaczeniu w II Rzeczypospolitej Polskiej - w Warszawie, Katowicach, Gdyni.
Najwybitniejszym osiągnięciem tego nurtu w Warszawie były Kolonie II, III, IV na Żoliborzu w latach 1927–1930 według projektów Barbary i Stanisława Brukalskich oraz Brunona Zborowskiego. Ostatnim znaczącym obiektem powstałym przed wojną, a zarazem najwspanialszym dziełem II Rzeczypospolitej, był Tor Wyścigów Konnych na Służewcu. Zaprojektowany z niezwykłym rozmachem przez Zygmunta Plater-Zyberka zachwyca także nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Wykład na ten temat poprowadzą Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019” współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Wstęp wolny

Termin: 23 listopada 2017 r., godz. 17.00
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, oddział: Czytelnia Naukowa nr I, ul. Św. Wincentego 85
 
PWŚCPSN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
«  marzec  »

Fundusze Europejskie Forum Przedsiębiorców na Targówku    park rzezby Społeczna Rada Kombatancka  Dzielnicowa Komisja <br />
      Dialogu Społecznego

system powiadomień    epuap    Karta Dużej Rodziny


Serwis www.targowek.waw.pl korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą Politykę Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.