Targówek'44


Targówek 44 to obraz w którym główne role zagrali uczniowie z Liceum im. Płk. Lisa – Kuli. Dla tych młodych ludzi udział w filmie spotkania z powstańcami były prawdziwą lekcją żywej historii w jakiej mogli wziąć udział .  
Film powstał z inicjatywy Urzędu Dzielnicy Targówek. Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest Małgorzata Brama, córka i wnuczka Powstańca Warszawskiego. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Stani, montażem zaś zajął się Filip Drzewiecki. Producentem wykonawczym jest Maciej Piwowarczuk (Videre sp. z o.o.) Sceny do filmu kręcone były na terenie dzielnicy m.in. na Cmentarzu Bródnowskim, przy ul. Dziewanny, Siarczanej i Kiejstuta. Oprócz Grup Rekonstrukcji Historycznej (Zgrupowanie "Radosław", "Wigry", "Pionier 39", "AA7") i Stowarzyszenia "Pancerny Niedźwiedź", na planie zdjęciowym pojawiła się młodzież z działającego przy XIII Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Lisa-Kuli w Warszawie Teatru PUNKT, prowadzonego przez Dorotę Gołaszewską oraz liczni statyści-amatorzy.
Głównym bohaterem w filmie jest dwudziestoletni żołnierz AK i Powstaniec Warszawski - kpr. pchor. Piotr Ludwik Puchalski, ps. "Łotr". W konspiracji brał udział w szeregu akcji dywersyjnych. W Powstaniu Warszawskim walczył na Bródnie w 56. plutonie Batalionu Saperów Praskich. Zginął 1 sierpnia 1944 r. podczas próby wysadzenia wiaduktu przy ul. Modlińskiej. W ataku tym poległ również jego starszy brat, kpr. pchor. Zygmunt "Atomek", rocznik 1922. W postać kpr. pchor. "Łotra", który pełni jednocześnie rolę narratora, wcielił się uczeń Liceum Lisa-Kuli - Marcin Pawelec. Film rozpoczynają sceny z warszawskiej ulicy ukazujące okupacyjną rzeczywistość. Przedstawiona jest konfrontacja między niemieckimi okupantami , a młodymi warszawiakami - ludzi gotowych do podjęcia walki w każdych warunkach i za każdą cenę. Opowieść przeplatana jest wspomnieniami Powstańców nagranymi przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej.

Z ogromną dokładnością odtworzono również walki powstańców z doskonale uzbrojonymi oddziałami wroga. Przedstawiono kilka epizodów powstańczych, m.in. nieudany atak na dawne koszary 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej przy ul. 11 Listopada, zajęcie zespołu szkół powszechnych przy ul. Bartniczej, budowę barykady przy ul. Białołęckiej (obecnie Wysockiego). Tych kilka chwil wolności przerywają wstrząsające obrazy łapanek i egzekucji mieszkańców Bródna i Targówka...
Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 


 

> Zapraszamy do lektury specjalnego numeru miesięcznika "Targówek - tu zaczyna się Warszawa" poświęconego w całości Powstaniu Warszawskiemu na terenach Bródna i Targówka (formar "pdf") [pobierz...]